Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (InPost Paczkomaty) już od 249,00 zł.

Darmowa wysyłka paczkomaty InPost przy zamówieniu powyżej 249 zł

Wszystko na temat rodzajów drabin

Wszystko na temat rodzajów drabin

Z jakich materiałów produkowane są drabiny?
Najpopularniejszymi materiałami do produkcji drabin są: aluminium, stal, drewno i włókno szklane. Warto przyjrzeć się bliżej charakterystyce drabin wykonanych z tych różnych materiałów, gdyż każdy z nich ma swoje wady i zalety.

Drabina aluminiowa – zyskała największą popularność, ponieważ ma wiele zalet. Drabiny aluminiowe są stabilne, trwałe i odporne na korozję. Dlatego dobrze sprawdzają się w trudnych warunkach pracy. Drabiny aluminiowe są również bardzo lekkie, więc zmiana pozycji i sam transport nie sprawią nikomu żadnego problemu. Na rynku dostępne są drabiny wolnostojące, przystawne i przegubowe. Niestety nie nadają się do prac elektroinstalacyjnych i dlatego nie mogą być używane przez tę grupę zawodową.
Drewniana drabina -  kiedyś ten rodzaj drabiny był bardzo popularny, dziś jest już rzadko używany przez lakierników i elektryków. Oczywiście ich największą zaletą jest to, że są tanie i nieprzewodzące. Ich wadą jest fakt, że są ciężkie i niestety podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, szczególnie podczas użytkowania na zewnątrz. Drewniane drabiny nie są zbyt stabilne, dlatego ich zastosowanie ogranicza się do niewielkich wysokości.

Drabina stalowa - funkcje i możliwości zastosowania tej drabiny nie odbiegają od drabin aluminiowych. Są jednak od nich znacznie cięższe. Z tego powodu drabiny te są rzadko wykorzystywane, szczególnie do prac wymagających szybkiego przemieszczania się. Ponieważ stal przewodzi prąd, korzystanie z tego rodzaju drabiny jest zabronione przy pracach związanych z instalacjami elektrycznymi.
Drabina z włókna szklanego. To nowoczesne drabiny o szerokim zastosowaniu. Wykonane są w całości z włókna szklanego lub tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Są niezwykle trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Nadają się do wszelkiego rodzaju prac elektrycznych. Jednak tego typu drabiny są najdroższe.

 

Jakie są rodzaje drabin?
W zależności od zastosowania i zakresu prac możemy wyróżnić kilka rodzajów drabin – wolnostojące, łączone, przegubowe oraz uniwersalne. Istnieją również drabiny specjalistyczne, takie jak drabiny kominiarskie czy drabiny dachowe.

Wolnostojące drabiny – to uniwersalne rozwiązanie, najczęściej stosowane przy wszelkiego rodzaju pracach wykończeniowych w budownictwie. W tej grupie drabin możemy wyróżnić modele z dostępem z obu stron lub z jednej strony. Mogą być wyposażone w stopnie lub stopnie antypoślizgowe, a czasem w kółka ułatwiające przemieszczanie. Tego typu drabiny oferują wysokość roboczą do ok. 5 m.

Przystawne drabiny - to drabiny pochyłe są często kojarzone z drabinami jednoczęściowymi, które są bezpiecznie przymocowane do ściany budynku. Jednak jest to określenie używane do znacznie większej liczby modeli – są to na przykład drabiny wysuwane dwuczęściowe, drabiny użytkowe trzyczęściowe, modele na zawiasach. Są łatwe w użyciu. Ich wysokość robocza przekracza nawet 12 m.

Przegubowa drabina - to urządzenie spełniające wiele funkcji. Może być używana jako wolnostojąca drabina, ale może być również używana jako poręczna platforma robocza. Swoją funkcjonalność zawdzięcza przegubowej konstrukcji, która w łatwy sposób pozwala „złamać” drabinę, aby uzyskać różne jej ustawienia. Warto zauważyć, że ta drabina po złożeniu ma niewielkie rozmiary i można ją łatwo transportować.

Uniwersalne drabiny - są specjalnym rodzajem drabiny, której konstrukcja składa się z 3 oddzielnych elementów. Może ona być stosowana w różnych konfiguracjach. Drabiny te oferują najwyższą wysokość roboczą (do 13 m) spośród wszystkich typów drabin. Posiadają stabilne szyny ułatwiające rozkładanie, zapobiegające samoczynnemu składaniu, samoprzytrzymujące się haki oraz szerokie stabilizatory.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Facebook takwiele.pl
Sklep internetowy Shoper Premium